• Szukasz projektu?


Co uwzględnia wycena domów?

2019-11-01

źródła artykułu:

Próba dokładnej wyceny domu, niezależnie od tego, czy chcesz go sprzedać, czy przygotowujesz się do kupna, jest wyzwaniem. Nawet jeśli masz doświadczenie na rynku nieruchomości, ceny domów mogą znacznie różnić się od początkowych ocen.

Efektywna wycena domu sprawia, że proces sprzedaży jest szybszy i mniej stresujący. Jednak, aby tak było, należy kierować się pewnymi czynnikami, które mają największy wpływ na wartość nieruchomości. Oto najważniejsze z nich:

sprzedaż
  • Historia

Jedną z pierwszych rzeczy, na którą uwagę zwracają agenci i rzeczoznawcy, jest dokumentacja domu, a co za tym idzie historia cen sprzedaży danej nieruchomości. Jeżeli dom w ostatnich latach był sprzedawany za 300 000 zł, 305 000 zł i 303 000 zł, zasadne wydaje się rozpoczęcie wyceny od wartości około 300 000 zł lub dokonanie korekt w oparciu o wszelkie zmiany, których dokonano w domu w czasie użytkowania. Końcowa wycena domów zleży również od innych czynników znajdujących się poniżej.

  • Sąsiedztwo

Sąsiedztwo jest jednym z największych czynników wpływających na wartość domu. Na przykład, poziom szkolnictwa i ceny domów są ze sobą silnie powiązane. Podobnie ze wskaźnikiem przestępczości, im niższy, tym oferty są bardziej atrakcyjne dla potencjalnych klientów.

  • Rynek

Obecny stan rynku nieruchomości wpływa również na wycenę domów. Ceny są bowiem kształtowane przez podaż i popyt, więc mogą ulegać wahaniom w oparciu o subtelne zmiany w gospodarce danego obszaru. Na przykład, jeśli istnieje niedobór dostępnych domów, a jest mnóstwo osób zainteresowanych, ceny domów rosną.

  • Rozmiar i atrakcyjność

Rozmiar domu ma duży wpływ na jego wartość. Większe domy mają tendencję do sprzedaży po wyższych cenach, to oczywiste. Jednak wycena obejmuje również atrakcyjność nieruchomości i wtedy pod uwagę bierze się m.in. układ pomieszczeń. Im więcej udogodnień oferuje dom, tym większa będzie jego wartość.

  • Wiek i stan

Poza wielkością i atrakcyjnością należy zastanowić się nad wiekiem, a co za tym idzie, stanem technicznym domu. Z reguły nowsze nieruchomości sprzedają się szybciej, niż domy starsze, ponieważ nie wymagają one remontów. Jednakże jeśli dom liczy wiele lat, ale jest dobrze utrzymany, to może sprzedać się za taką samą cenę, jak ten dopiero wybudowany.

Wycena domów obejmuje również wiele innych czynników, dlatego przygotowując się do sprzedaży nieruchomości, warto poprosić o pomoc wykwalifikowanego rzeczoznawcę. Ponadto im więcej czasu spędza się na przeglądaniu ofert i porównaniach, tym więcej wniosków się wyciąga. Dzięki czemu jeszcze przed nawiązaniem współpracy ze specjalistą możemy określić cenę, jakiej oczekujemy od potencjalnego nabywcy.KOMENTARZE:

© pcb-plecewice.pl - 2022r.