• Szukasz projektu?


Pielęgnacja ogrodów jesienią i zimą

2019-02-18

Pielęgnacja ogrodów jesienią i zimą jest bardzo ważna. Poza tym sprawia tyle samo radości, co o każdej porze roku. Dzięki temu, jak nadejdzie wiosna, będziesz gotowy na żwawe rozpoczęcie kolejnego sezonu ogrodniczego.

drzewo zima

Jak chronić rośliny w zimie?

Kiedy nadchodzi zima, temperatura znacznie spada, a pogoda robi się deszczowa i mroźna. Najlepiej jest wyprzedzić zimowe dni i wszelkie wrażliwe rośliny w naszym ogrodzie odpowiednio ochronić. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to przesadź przede wszystkim byliny, takie jak m.in. dalie i pacioreczniki. Przechowuj je w wilgotnych, wypełnionych torfem tacach w ciemnych, chłodnych i wolnych od mrozu miejscach, takich jak szopa, czy szklarnia, aż do momentu, gdy zniknie ryzyko wystąpienia mrozu. W przypadku delikatnych drzew liściastych i krzewów, których nie można przesadzić, należy je chronić przed niższą temperaturą, pakując suchą słomę wokół pni, związując ją za pomocą włókniny.

Pielęgnacja ogrodów jesienią polega również na przeniesieniu do domu wszelkich doniczkowych drzewek cytrusowych, które uwielbiają upały i gorące dni. Przenieś się w chłodną przestrzeń, z dala od przeciągów i centralnego ogrzewania.

Również zioła doniczkowe w tym czasie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Nie mogą już cieszyć się słonecznymi dniami, więc warto je zabrać na domowy parapet. Zioła w zimie nie wymagają nadmiernego podlewania. Nie zapomnij również o roślinach domowych w zimie - musisz dostosowywać ich pielęgnację do pór roku.

Jedną z zalet doniczek jest to, że można je przenosić - nadszedł więc czas, aby to zrobić i umieścić je w bardziej osłoniętych miejscach z dala od mrozu. Zimą są one narażone na ryzyko dostania zbyt dużej ilości wody, a twoje rośliny nie będą ci wdzięczne, jeśli donice zamarzną. Możesz uniknąć mokrych lub mroźnych warunków, utrzymując dobry drenaż i podnosząc donice na specjalnych cegłach lub płaskich kamieniach. Doniczki, które nie są odporne na mróz, nie tylko powinny być podnoszone z ziemi, ale owinięte w folię bąbelkową, aby zapobiec uszkodzeniu przez mróz. Pomoże to również chronić korzenie roślin przed nadmiernym wychłodzeniem.

Zanim je owiniesz, skorzystaj z okazji, aby usunąć ostatnie chwasty wokół podstawy rośliny doniczkowej. Jeśli masz jakieś alpejskie rośliny, upewnij się, że usunąłeś martwe liście z podstawy rośliny i dodaj wokół nich warstwę piasku, aby zapobiec gniciu. Na koniec, jeśli śnieg obficie spadnie, pamiętaj, aby potrząsnąć lub zsunąć go z gałęzi, aby zapobiec ich pękaniu pod ciężarem.

ogród jesień

Wielkie sprzątanie

Jesień to pora roku, w czasie której pielęgnacja ogrodów jest szczególnie wymagana. Rośliny trzeba przygotować na nadchodzące mrozy, ale także na następny rok. Usuwanie martwych lub jednorocznych roślin, wyrywanie zielska oraz ogólne porządki sprawią, że Twoje rabaty będą wyglądały ładnie i schludnie. Pielęgnacja ogrodów nie uwzględnia natomiast przesadzania lub usuwania traw, np. takich jak miskanty, które pięknie się prezentują zwłaszcza w mroźny poranek, kiedy leży na nich śnieg.

Ważne jest także porządkowanie trawnika. O regularnym zagrabianiu liści pamięta przecież każdy wprawiony ogrodnik. Jest to bardzo istotne i to nie tylko dlatego, aby Twój ogród prezentował się odpowiednio, ale również dlatego, aby zapobiegać ślizganiu.

Jeśli ziemia nie jest zbyt twarda lub mokra i wilgotna, to jesień jest idealnym czasem na przygotowanie gleby na nadchodzący sezon. Przede wszystkim usuń korzenie wieloletnich chwastów. Dzięki temu robaki będą miały dużo czasu na pracę w głębi ziemi, aby ją użyźnić. Zimowy cykl mrozów i odwilży pomaga rozbić glebę tak, że wiosną jest ona wspaniała. Taka pielęgnacja ogrodów gwarantuje utrzymanie krajobrazu swojej posesji w dobrej formie przez długie lata.KOMENTARZE:

© pcb-plecewice.pl - 2021r.